در کتاب پزشک و روح اثر دکتر ویکتور فرانکل آمده است لوگوتراپی با درنظر گرفتن گذرایی هستی و وجود انسانی به جای بدبینی و انزوا، انسان را به تلاش و فعالیت فرا می خواند.
.
حیوان خانگی نمی تواند درک کند که چرا انسان از او استفاده می کند. پس چگونه انسان می تواند بداند هدف «غایی» زندگی اش و «اَبَرمعنای» جهان چیست؟ ما با نظر "هارتمن" موافق نیستیم که می گوید: آزادی و مسئولیت انسان در برابر سودمندی او قرار گرفته است، که از دید وی پنهان است و در عین حال او به آن وابسته است.
هارتمن، خود می پذیرد که آزادی انسان نوعی آزادی علی رغم وابستگی است، تا آن حد که آزادی ذهن انسان بالاتر از قوانین مسلط بر طبیعت و در بالاترین رتبه ی وجودی خود قرار می گیرد و علی رغم وابستگی به لایه ی زیرتر وجودی، خودمختار است. همان گونه که دیدیم، رابطه ی مشابهی میان قلمرو آزادی انسان و قلمرو مافوق انسان وجود دارد که کاملا قابل تصور است، بنابراین به انسانی علی رغم برنامه های الهی، آزادی اراده نیز عطا شده است. ( نه مانند حیوان خانگی که همزمان با در خدمت انسان بودن، با غریزه هایش نیز زندگی می کند؛ برای آنکه انسان از غریزه های خودِ حیوان برای رسیدن به اهداف خودش استفاده می کند.)

پزشک و روح / دکتر ویکتور فرانکل / دکتر فرخ سیف بهزاد / نشر درسا

  • تهران، خ انقلاب، بین وصال و قدس،
    کوی اسکو، پلاک 12، طبقه همکف
  • 66963035 (021)
  • 66464577 (021)
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کتاب‌فروشی‌های همکار

اخبار و رویدادها

انتشارات درسا انتشارات لیوسا رویدادها 1

انتشارات درسا انتشارات لیوسا رویدادها 2

انتشارات درسا انتشارات لیوسا رویدادها 3

ارسال پیام به ما

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
برای بهبود وب سایت ما از کوکی استفاده میکنیم. برای کارایی بیشتر بهتر است که کوکی ها را فعال نمایید. سیاست کوکی.من کوکی ها این سایت را می پذیرند: موافقم!